Home Raw Feeding Why You Should Feed a Raw Diet Cost

If you can buy in bulk and find a good source, feeding raw can cost as much as (if not less than) feeding a top quality kibble.

Here's a recent order for us.  I ordered enough food to feed our five dogs for about 3 months.  Here's what I purchased:

  • 180 lbs Pork Heart – $ 124.20
  • 50 lbs Beef Heart – $ 37.50

Average MM cost = $ .70 / lb

  • 60 lbs Turkey Necks – $ 41.40
  • 120 Chicken Backs – $ 38.40
  • 80 lbs Chicken Leg Quarters – $ 47.20

Average Cost of RMBs = $ .49 / lb


Cost to feed each dog per day:

  • Tazer =    $ .37
  • Winnie =  $ .30
  • Kaynya = $ .30
  • Sasha =   $ .52
  • Mauser = $ 1.28
  • Spike = $.37
  • Fuego = $.37


That's a total of $ 3.51 per day to feed the seven dogs.  This does not include the organ meat but that cost is pennies per day for all seven dogs.

Using Tazer I'll compare that to Innova Adult kibble.  I found places online that sell a 30 lb bag of the Adult Small Bite kibble for between $40 - 45 so I'll use $ 42.50.

According to the Innova website I should feed Tazer 201 grams of kibble per day.  There's 13,607 grams in 30 lbs.  That would mean a 30 lb bag would last Tazer roughly 67.5 days.  Divide $ 42.50 by 67 and you get the cost of $ .62 per day.  That is almost double what I currently pay for their raw diet.

I do add supplements to their raw diet  - like Salmon Oil, green tripe, and eggs but I still don't think that adds up to more than what I would be paying for the Innova.


There's also the lower vet bills - no teeth cleanings, no ear issues - that adds up to a big savings.

 

Last Updated (Thursday, 06 January 2011 18:42)